Czym jest usługa DSR i jakie firmy mogą z niej korzystać?

Czym jest usługa DSR i jakie firmy mogą z niej korzystać?

Wysokie ceny energii elektrycznej to temat, który już od długiego czasu przysparza przedsiębiorcom dużo trudności.

Przychodzimy jednak z pozytywną informacją – wysokość kosztów energii w większości przypadków może zostać znacząco obniżona, dzięki zastosowaniu różnorodnych rozwiązań oraz narzędzi. Jednym z nich jest usługa DSR. Na czym polega i jakie firmy mogą z niej skorzystać?

Już tłumaczymy!

Czym jest usługa DSR?

Program DSR (Demand Side Response) to mechanizm, który pozwala zwiększyć stabilność działania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) i zabezpieczyć go na wypadek niedoborów mocy wytwórczych energii. Usługa ta zakłada dobrowolne i krótkoterminowe obniżenie zużycia energii elektrycznej przez firmy lub przesunięcie w czasie jej poboru na polecenie operatora systemu, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Co ważne, firmy otrzymują wynagrodzenie za samą gotowość do redukcji 1 MW mocy w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Do takich sytuacji może dojść na przykład w wyniku jednoczesnego wystąpienia kilku krytycznych czynników: ekstremalnych temperatur, niskiej generacji energii z wiatru i słońca, awarii w elektrowniach lub nawet uszkodzeń linii energetycznych.

Udział w programie pomaga przedsiębiorcą także w efektywnym planowaniu zużycia oraz zakupu energii i pozwala oszczędzić na wydatkach. Jednocześnie firmy mają wkład w zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i obniżenie kosztów systemu energetycznego, co w efekcie zmniejsza na przykład opłaty dystrybucyjne lub przesyłowe.

Jakie firmy skorzystają z DSR?

Nie każde przedsiębiorstwo może z powodzeniem realizować usługi DSR. Do udziału w programie zaproszone są podmioty zużywające znaczne ilości energii, przez co należy rozumieć posiadanie co najmniej 300 kW mocy przyłączeniowej lub zużycia minimum 2 GWh prądu rocznie. Tego typu nowoczesne usługi z rynku mocy są zatem atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw z branży spożywczej, chemicznej, hutniczej, opakowaniowej, meblarskiej, budowlanej czy recyklingu. Stąd też to najczęściej przedstawiciele tych branż należą do systemu DSR.

Aby przedsiębiorstwo mogło zostać uczestnikiem DSR, musi mieć potwierdzenie weryfikacji (jest nim tzw. certyfikat oRED) oraz mieć zdolność do redukcji zapotrzebowania na moc, bądź źródła wytwórcze wewnętrzne (przykładowo agregat). Uwaga: program DSR obejmuje automatyczną certyfikacją wszystkie firmy o mocy umownej przynajmniej 300 kW.

Czy to się opłaca?

Dla wielu przedsiębiorstw motywacją do przystąpienia do programu jest potrzeba obniżenia kosztów energii, a dodatkową zachętą – perspektywa uzyskania korzyści finansowych.  Szacuje się, że udział w programie DSR pozwoli uzyskać spory przychód. Operatorzy wynagradzają uczestników systemu DSR finansowo za gotowość do redukcji zużycia prądu. Za deklarację możliwości czasowego ograniczenia poboru energii o 1 MW, są w stanie zapłacić nawet 200 000 złotych rocznie! Co istotne cały proces komunikacji przebiega z wyprzedzeniem. Firmy same deklarują, które urządzenia zgłoszą do programu DSR. Otrzymują także wcześniejszą informację o możliwych problemach z zasilaniem. Aktualnie, gdy ceny energii rosną dynamicznie, DSR oferuje zatem przedsiębiorstwom konkretne oszczędności, które mogą dalej być reinwestowane w rozwój firmy.

Jak to wygląda w praktyce ?

Wezwania do redukcji występują rzadko i raczej nie wpływają na działalność operacyjną przedsiębiorstw. Tak więc mają one możliwość efektywnie zarządzić wykorzystaniem energii i jeszcze skorzystać na tym finansowo – czy to przez wdrożenie planu oszczędności czy przez dodatkowe wynagrodzenie. Wszystko to nie jest obarczone ryzykiem kar.
Sposoby na redukcję poboru mocy są różne – od najbardziej oczywistych, takich jak chwilowe wyłączenie części urządzeń lub oświetlenia, po dostosowanie procesów produkcyjnych do chwilowego zmniejszenia poboru. Stosuje się też uruchamianie agregatów rezerwowych lub zmienia harmonogram pracy kogeneracji. Tak więc każda firma biorąca udział w programach DSR może wybrać metodę najlepszą dla siebie – opcji jest i rozwiązań jest wiele.

Można prościej!

DSR to skomplikowana, ale bardzo opłacalna usługa dla firm, które mają odpowiedni profil zużycia energii. Jeśli nie potrafisz, albo nie chcesz samodzielnie przechodzić przez wszystkie procedury koniecznie do jej wdrożenia, najprostszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług brokera energii, takiego jak Elektrum.

Elektrum to niezależny doradca energetyczny, który w pakiecie swoich usług posiada również DSR.

Specjaliści Elektrum nie tylko pomogą Twojej firmie zmienić sprzedawcę energii, ale również zadbać o efektywność energetyczną firmy. Na podstawie audytu energetycznego przeprowadzą analizę Twoich potrzeb i wdrożą takie rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie.

Zajmą się wszelkimi procedurami, tak, żebyś Ty mógł spokojnie zajmować się rozwojem swojej firmy.
Wdrożenie usługi DSR z Elektrum jest banalnie proste – doradcy przeprowadzą cały proces oraz będą monitorować jego dalszą pracę.

Zastanawiasz się, czy DSR jest usługą dla Ciebie? – broker energetyczny Elektrum na pewno odpowie na to pytanie: kontakt@elektrumgroup.pl