tvn24

Jak wykorzystać obecny rynek energii, aby obniżyć koszty energii w firmie?

Zakup energii elektrycznej to znaczące obciążenie dla budżetu każdej firmy, niejednokrotnie – zbyt wysokie. Nasze rachunki za energię elektryczną składają się z dwóch składowych: kosztów dystrybucji i kosztów za energię czynną. W przypadku tych pierwszych, nie możemy zmienić dystrybutora energii oraz nie mamy wpływu na wysokość opłat za wszystkie parametry dystrybucji. Możemy natomiast optymalizować te koszty, dopasowując poszczególne parametry dystrybucji do naszego profilu zużywania energii w firmie. W przypadku drugiej składowej – kosztów za energię czynną – mamy możliwość zmiany sprzedawcy, metody zakupu oraz negocjacji stawek.

Optymalizacja parametrów dystrybucji

Jak wynika z naszego doświadczenia, aż ośmiu na dziesięciu przedsiębiorców przepłaca za koszty dystrybucji z powodu braku ich optymalizacji. Tym samym, większość z nich nie korzysta z możliwości ich obniżenia. Nie jest to niczym zaskakującym, ponieważ właściciele firm są specjalistami w dziedzinie którą wykonują, nie w znajomości rynku energii. W celu wykonania optymalizacji potrzebne jest wykonanie analizy profilu zużycia energii w firmie. Takie analizy wykonują doświadczeni doradcy energetyczni firmy Elektrum, posiadający odpowiednie kompetencje i wiedzę.

Wysokość kosztów dystrybucji po optymalizacji może zostać zredukowana nawet o 30%. Pamiętajmy, że koszty dystrybucji to dopiero część rachunku za prąd. W kontekście obecnych stawek za dystrybucję oraz faktu, iż te stawki będą rosły z roku na rok, optymalizacja jest zasadna, a wręcz niezbędna.

W zakresie analizy oraz doboru konkretnych rozwiązań, również można liczyć na pomoc doradców energetycznych firmy Elektrum Group.

Zakup energii czynnej na wolnym rynku

Nawiązując do drugiej składowej kosztów energii, czyli energii czynnej, to współczesny rynek energii oferuje przedsiębiorcom wybór różnych sprzedawców energii oraz wielu odmiennych metod kontraktowania jej zakupu. Firmy konkurują między sobą, oferując klientom różnorodne rozwiązania oraz ceny. To co jest istotne, to wybór odpowiedniej metody zakupu energii, szczególnie w przypadku produktów giełdowych, które jak pokazują dane, cieszą się coraz większą popularnością,

Pomimo przedłużenia ustawy o zamrożeniu maksymalnej ceny dla małych i średnich przedsiębiorstw do końca  roku 2024 na poziomie 693 zł za MWh, przedsiębiorcom wciąż opłaca się wziąć pod uwagę inne możliwości. Firma Elektrum, działająca jako broker energetyczny, współpracujący z wieloma sprzedawcami energii, może zaproponować rozwiązania  na zakup energii poniżej maksymalnej ustawowej stawki.

„Dużą wagę przykładamy do wybrania najlepszej metody zakupowej, poprzedzając to wcześniejszą analizą profilu zużycia klienta. Na prośby klientów tworzymy długoterminowe strategie zakupowe, dające możliwość korzystania z wielu rynków, dopasowując się w ten sposób do indywidualnych potrzeb obsługiwanej firmy” – mówi prezes firmy Elektrum Group Zbigniew Golec.

Korzystne warunki umowy

Zastanawiając się nad zmianą sprzedawcy energii, nie można zapominać o zapisach  określonych w  umowie, które u większości spółek obrotu nie podlegają negocjacji. Z tego powodu istotne jest wybranie odpowiedniego sprzedawcy, gdzie zapisy umowy nie będą narażać klienta na dodatkowe koszty lub ryzyka wynikające z braku realizacji kontraktu lub niewłaściwej realizacji kontraktowania. To kolejny z aspektów, w którym przedsiębiorcom mogą pomóc doradcy Elektrum.

Najszerszy wachlarz usług rozwiązania na miarę potrzeb

Firma Elektrum posiada najszerszy wachlarz produktów i usług, co umożliwia proponowanie przedsiębiorcom różnorodnych rozwiązań, mających na celu obniżanie kosztów energii w firmach. Co ważne, Elektrum działa na rynku dwutowarowym, tj. rynku energii oraz rynku mocy.

Każda firma ma inny sposób działania i inne potrzeby. Niemożliwym jest dobranie jednego rozwiązania, które sprawdzi się u każdego przedsiębiorcy.

Z tego powodu współpraca  z doradcą energetycznym, który dokładnie przeanalizuje sytuację konkretnej firmy, jest bardzo korzystną decyzją, pozwalającą dobrać najbardziej skuteczne i indywidualne rozwiązania.

„Praca ze specjalistami Elektrum zazwyczaj opiera się na wdrożeniu różnych rozwiązań , które razem są w stanie w największym stopniu zoptymalizować wysokość rachunków klienta” – podkreśla pan Zbigniew Golec.

W związku z pozytywnie ocenianym doradztwem w tym zakresie, Elektrum stworzyło również usługę serwisową. Klient zamawiając taką usługę, jest pod stałym monitoringiem ze strony Elektrum. Monitoring ten obejmuje m.in.:

  • zużycie energii w firmie,
  • analizę krzywej profilu konsumpcji energii elektrycznej w celu określenia możliwości uzyskania współczynnika korygującego „opłatę mocową”,
  • weryfikację poprawności naliczanych kosztów przesyłu energii elektrycznej,
  • weryfikację parametrów decydujących o przystąpieniu do rynku mocy,
  • wskazanie działań mających na celu optymalizację opłaty za energię bierną,
  • analizę aktualnej sytuacji na rynku energii oraz pojawiających się korzystnych możliwości zakupowych,
  • występujących zagrożeń,
  • pojawiających się kar.

„Jeżeli dzieje się cokolwiek niestandardowego, klient od razu jest informowany, a my sprawdzamy, co jest powodem. W ramach współpracy obejmujemy opieką klienta w załatwianiu wszelkich formalności z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Pilotujemy wszystkie procesy dokonywania ewentualnych zmian, celem dalszej optymalizacji kosztów” – informuje pan Zbigniew Golec.

Z ofertą Elektrum Group można zapoznać się, odwiedzając stronę internetową firmy: https://elektrum.com.pl/