Najkorzystniejsze sposoby zakupu energii dla firm
Najkorzystniejsze sposoby zakupu energii dla firm
Kupowanie energii od niezależnych spółek obrotu energią daje przedsiębiorcom możliwość znaczącego obniżenia kosztów prowadzenia firmy.
Jest jednak kilka warunków skuteczności takiego działania – przedsiębiorca musi wybrać odpowiedniego dla siebie sprzedawcę, a przede wszystkim – najkorzystniejszą metodę zakupu energii.
Jak to zrobić? Właśnie nad tym tematem pochylimy się w artykule.
Metody zakupu energii elektrycznej
Prąd dla firm w Polsce można kupować, korzystając z kilku podstawowych metod.
Długoletnie kontrakty z gwarancją stałej ceny
Jedną z opcji jest podpisanie kilkuletniego kontraktu, gwarantującego stałą cenę. Umowę taką ze sprzedawcą prądu można podpisać nawet na 5 lat.
Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie u osób, które cenią długoterminowe oraz precyzyjne planowanie finansów. Docenią je przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć ryzyka związanego z wahaniami cen na rynku energii, a także osoby pragnące oszczędzić czas i po podpisaniu umowy przez dłuższy okres nie wracać już myślami do tematu zakupu prądu.
Wybierając kontrakt, można zwrócić uwagę również na aspekty inne niż sama cena – np. zdecydować się na zakup energii, która w 100% będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych.
Zakup energii po cenach giełdowych
Zakup energii na giełdzie może odbywać się na różnych rynkach oraz w oparciu o różnorodne mechanizmy. Dzięki temu istnieje możliwość bardzo precyzyjnego dostosowana metody zakupu do wymagań firmy.
Jest dużo bardziej elastyczną metodą, pozwalająca m. in. na zakup prądu w najniższej możliwej na rynku cenie, co dla wielu firm okazuje się być bardzo korzystnym wyborem. Metoda ta obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem, a dzięki możliwości przejścia w trakcie trwania kontraktu na stałą cenę daje duże bezpieczeństwo. Poziom cen jest oczywiście zmienny w zależności od kursu na giełdzie, ale również istotny wpływ na cenę ma profil klienta i jego zużycia.
Ta metoda już wielokrotnie pokazała, że finalnie cena jest bardziej atrakcyjna.
Wśród rozwiązań odnajdziemy rynki takie jak:
– Rynek Dnia Następnego: jest to rynek, na którym dokonuje się transakcji na dostawę energii elektrycznej na następny dzień. Oferty kupna i sprzedaży składane są na poszczególne godziny doby. Takie rozwiązanie umożliwia planowanie dostaw energii z wyprzedzeniem.
– Rynek Bilansujący: na rynku bilansującym operator systemu przesyłowego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne, kupuje lub sprzedaje energię w celu utrzymania równowagi między produkcją a zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Zapewnia stabilność systemu elektroenergetycznego poprzez szybkie reagowanie na zmiany w popycie i podaży.
– Rynek Terminowy: na tym rynku zawierane są kontrakty terminowe na dostawę energii elektrycznej w przyszłości, z terminami dostaw od tygodni do kilku lat. Kontrakty te mogą być standaryzowane lub niestandardowe. Metoda ta umożliwia zabezpieczenie cen energii na przyszłość, co pomaga w planowaniu finansowym i zarządzaniu ryzykiem cenowym.
– Produkty Hybrydowe: polegają na kupowaniu energii, łącząc rynki w różnych konfiguracjach.
Jak wybrać odpowiednią metodę?
Sposobów zakupu energii jest naprawdę wiele, dlatego łatwo zagubić się wśród różnorodnych możliwości.
Przedsiębiorcy są specjalistami w swoich dziedzinach jednak najczęściej nie jest to zakup energii. Dla osób, które nie czują się swobodnie w tej branży, korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy brokera energii.
Doświadczeni doradcy energetyczni dobierają metody dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy, jej sposobu działania oraz poziomu zużycia energii. Dzięki czemu przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że skorzystanie z usług Niezależnego brokera przyniesie ich firmom rozwiązania dążące do oszczędności.