Współczesny rynek energii

Kupowanie energii. Jakie rozwiązania oferuje przedsiębiorcom dzisiejszy rynek energii? Jak wybrać najkorzystniejszą opcję?

 

Energia elektryczna potrzebna jest w każdej firmie. Jej zakup nierzadko wiąże się w wysokimi kosztami i znacząco obciąża budżet organizacji.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieją jakieś sposoby pozwalające na obniżenie rachunków.
Szukając oszczędności, warto dowiedzieć się, jakie rozwiązania oferuje współczesny rynek energii.

Wolny rynek energii

Rynek energii w Polsce został uwolniony w 2007 roku. Oznacza to, że od tego czasu przedsiębiorcy mogą kupować energię nie tylko od państwowej spółki obrotu energią, ale również od niezależnych sprzedawców prądu.

Firmy te konkurują pomiędzy sobą, dzięki czemu są w stanie zaoferować klientom korzystne stawki oraz pozwalają na negocjowanie warunków umów.

Otwiera to przedsiębiorcom pole do znaczącego obniżania swoich rachunków.

Sposoby kupowania energii

Istnieje kilka sposobów kupowania energii. Jedną z możliwości jest zakontraktowanie zakupu energii na kilka lat. Takie rozwiązanie gwarantuje stałą cenę i pozwala na bardzo dokładne zaplanowanie wydatków.

Inną opcją jest zakup energii na giełdzie. W ten sposób prąd kupujemy w najniższej możliwej cenie. Jest to produkt zdecydowanie bardziej elastyczny.

Zakup taki może odbywać się w oparciu o kilka różnych rynków, takich jak Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy czy Rynek Dnia Bieżącego. Istnieje również możliwość łączenia rynków, wtedy powstaje tak zwany produkt hybrydowy.

Dodatkowo w przypadku produktu giełdowego możemy przejść na opcję Stałej Ceny.

Wsparcie brokera energii

Duża liczba rozwiązań oraz sprzedawców jest znaczącym atutem współczesnego rynku energii. Tworzy jednak wiele dylematów i trudności w wyborze najkorzystniejszej opcji. Co warte podkreślenia, nie istnieje jeden model zakupowy, który dla wszystkich firm stanowiłby optymalne rozwiązanie. Wybór metody zakupowej w każdym przypadku powinien opierać się na wiedzy dotyczącej funkcjonowania firmy oraz profilu zużycia energii.

Większość przedsiębiorców nie specjalizuje się w rynku energii, dlatego samodzielny wybór sprzedawcy oraz sposobu zakupu prądu, może okazać się dla nich naprawdę dużym wyzwaniem.

Wtedy z pomocą przychodzą brokerzy energetyczni, tacy jak Elektrum.

Wyspecjalizowani doradcy na podstawie przeprowadzonego audytu są w stanie dobrać takie rozwiązania, które najlepiej dopasują się do profilu i poziomu zużycia energii każdej firmy. Projektują dla swoich klientów wieloletnie strategie zakupowe, które są niezbędne do najbardziej optymalnego kupowania prądu. W imieniu przedsiębiorców wyszukują najkorzystniejsze warunki umowy, a także zajmują się wszystkimi formalnościami. Po stronie klienta pozostaje tak naprawdę jedynie podpisanie gotowego kontraktu.

Energia, jakiej potrzebujesz

Inną popularną potrzebą jest zakup energii pochodzącej z OZE – taka inwestycja dla wielu przedsiębiorców jest sposobem na działanie w zgodzie z wyznawanymi wartościami, a także na tworzenie pozytywnego i spójnego wizerunku firmy.

W Elektrum specjaliści dobierają sprzedawców oraz zasady umów tak, aby jak najmocniej dopasować je do oczekiwań polskich przedsiębiorców. Wśród dostępnych opcji mają także kontrakty, w których 100% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Maksimum oszczędności

Korzystanie z doradztwa energetycznego nie jest obowiązkowe podczas zmiany sprzedawcy energii. Znacząco ułatwia jednak cały proces, pozwala uniknąć błędów oraz daje pewność, że przedsiębiorca dzięki dokonanej zmianie rzeczywiście oszczędzi. Możliwe do osiągnięcia różnice w wysokości rachunków wynoszą nawet do 30% w skali roku, dlatego tak istotne jest upewnienie się, że w pełni wykorzystujemy możliwości oferowane przez rynek energii.