Zielona energia w firmie

Zielona energia. Czy opłaca się z niej korzystać?

 

Zielona energia to temat coraz częściej poruszany w mediach na całym świecie.W obliczu zachodzących na świecie zmian klimatu oraz niekorzystnych prognoz na przyszłość, nabiera on wagi i popularności.Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem – jak zmniejszyć negatywne oddziaływanie swojej firmy na planetę oraz czy takie działania nie będą stanowiły dla nich obciążenia finansowego.

Czym jest zielona energia?

Mianem zielonej energii określamy energię, która wytwarzana jest z zasobów naturalnych, takich jak światło słoneczne, woda czy wiatr. Największymi atutami tego typu rozwiązań jest brak emisji do atmosfery dwutlenku węgla, czyli gazu uważanego za odpowiedzialny za tworzenie efektu cieplarnianego.

Przedsiębiorcy z zielonej energii mogą korzystać na dwa główne sposoby – zakontraktować zakup prądu od sprzedawców zajmujących się obrotem energii z OZE oraz produkować własną, czystą energię przy użyciu np. paneli fotowoltaicznych.

Korzyści dla przedsiębiorców

Oczywiście, wielu przedsiębiorcom przyświecają po prostu względy ideologiczne, a na zakup energii z OZE decydują się ze względu na wyznawaną filozofię.

Warto jednak zwrócić uwagę również na to, jakie dodatkowe benefity może przynieść korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Budowanie pozytywnego wizerunku

We współczesnym świecie klienci często zwracają uwagę już nie tylko na sam produkt oferowany przez firmę, ale również na sposób jego wykonania oraz wartości organizacji, z którą współpracują.

Dla świadomych ekologicznie konsumentów znaczenie ma to, jaką politykę ekologiczną ma firma.
Korzystanie z zielonej energii jest jednym z kroków, które znacząco ograniczają ślad węglowy i pozwalają minimalizować wpływ na środowisko.
Zaangażowani w tematy środowiskowe klienci chętniej podejmą współpracę z firmami, których wartości pokrywają się z ich poglądami.

Zgodność z przepisami

Polityka klimatyczna w ostatnich latach znacząco przyśpieszyła. Sprowadza się to również do dynamicznej zmiany przepisów oraz promocji proekologicznych rozwiązań.

Obniżenie emisyjności firmy ma znaczenie chociażby z powodu wchodzącego w 2026 roku obowiązku raportowanie ESG przez wszystkich przedsiębiorców.

Niezależność energetyczna

Znaczącym atutem korzystania z rozwiązań takich jak własne instalacje fotowoltaiczne jest uzyskiwana w ten sposób niezależność energetyczna. Produkując własny prąd, częściowo stajemy się niezależni od zewnętrznych dostawców prądu. Posiadacze magazynów energii z wyprodukowanego prądu mogą korzystać także w przypadku awarii sieci i niespodziewanych przerw w dostawie energii.

Oszczędność

Inwestycja w panele fotowoltaiczne opłacają się niemal w każdym przypadku.

Znacząco minimalizuje konieczność zakupu prądu z zewnętrznych źródeł, a co za tym idzie – odciąża budżet firmy. Pozwala również na zmniejszenie kosztów dystrybucji energii.

Co istotne, nadwyżkę wyprodukowanej energii można sprzedawać, co stanowi dodatkową korzyść finansową.

Jak zacząć korzystać z OZE?

Niezależnie, czy planujesz zakontraktować zakup energii z OZE, zainwestować w instalacje fotowoltaiczną, czy też połączyć oba te działania, możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego doradcy energetycznego Elektrum.

Broker energetyczny Elektrum na życzenie klienta jest w stanie dobrać taką umowę na zakup energii, która najlepiej odpowie na potrzeby przedsiębiorcy. Posiada rozbudowane portfolio spółek obrotu energią, z którymi współpracuje, dzięki czemu może podejść do oczekiwań klienta w bardzo zindywidualizowany sposób. Jedną z dostępnych możliwości jest właśnie zakup pądu, który w 100% pochodzi z OZE.

Elektrum to broker energii, który wspiera klientów na każdym etapie pracy z instalacjami fotowoltaicznymi – oferuje sprzedaż wysokiej jakości paneli, ich montaż, a także odkup nadwyżki energii po korzystnych cenach rynkowych.