Forbes

Nawet co trzecia średnia i duża firma uważa, że wzrost kosztów energii stanowi zagrożenie dla ich dalszego istnienia. Jak realnie obniżyć rachunki za prąd w przedsiębiorstwie?

Zdawać by się mogło, że przywykliśmy do drogiego prądu. Pandemia, światowe kryzysy i wojna racjonalizują konieczność opłacania wyższych cen za energię elektryczną i gaz. Dziś jednak coraz częściej mówimy także o wyższych kosztach dystrybucji. Zdestabilizowany rynek i faktury z podwojonymi lub nawet potrojonymi kwotami co miesiąc spływają do tysięcy polskich przedsiębiorstw. Wysokie ceny prądu uderzają w szereg działalności, bo poza fakturą, za prąd płacimy w wyższych kosztach usług czy zwielokrotnionych cenach produktów. Przeprowadzone przez EY badania pokazują, że 6 % średnich i dużych firm w Polsce rozważa lub już podjęło decyzję o zakończeniu działalności przedsiębiorstwa z powodu wysokich cen energii, a 26 % takich firm uważa, że wzrost kosztów energii stanowi zagrożenie dla ich dalszego istnienia.

Co składa się na cenę prądu?

Wiele firm otrzymując fakturę nie zwraca uwagi na wypunktowane na niej elementy. Okazuje się jednak, że finalna kwota, którą przedsiębiorstwo musi zapłacić składa się z szeregu kosztów dystrybucji, które od początku 2023 roku wzrosły od 60 do nawet 100%.

Na finalną cenę za 1 MWh energii składa się tzw. energia czynna oraz koszty jej dystrybucji. Od 2007 roku mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii, natomiast w ostatnich czasie mamy także opcję wybrania odpowiedniego sposobu jej zakupu. Współczesny rynek daje bardzo dużo możliwości. Należy zatem tak naprawdę stworzyć strategię zakupową, która jest najlepsza dla danego przedsiębiorstwa i odpowiada jego zużyciu.

Optymalizacja kosztów dystrybucji jest możliwa w przypadku wielu firm. Nie możemy co prawda zmienić operatora, natomiast po szczegółowej analizie kosztów stałych i zmiennych, które widnieją na fakturze i przy całodobowym monitoringu gospodarowania energią, jesteśmy w stanie dopasować parametry przyłącza, by maksymalnie obniżyć łączną kwotę do zapłaty. Pozwala to przedsiębiorstwu na realne oszczędności, z naszego doświadczenia sięgające czasem nawet 30%.”– mówi Damian Zdziaszek Wiceprezes Zarządu grupy Elektrum Group sp. z o.o.

Odnawialne Źródła Energii

Wiele firm często wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii. Prąd pozyskiwany z mikroinstalacji czy farm fotowoltaicznych, pozwala znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej oraz przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2. „Zielona energia”, wykorzystywana w danym przedsiębiorstwie, może być wymogiem współprac z różnymi partnerami biznesowymi, którym ze względów ekologicznych zależy na tym, by wszelkimi działaniami przyczyniać się do ochrony środowiska. Przeważnie decydują jednak względy ekonomiczne – oszczędności, jakie można wygenerować poprzez inwestycję we własne źródła energii przebiegają dwutorowo – oszczędzamy na energii czynnej, którą produkujemy i zużywamy w czasie rzeczywistym oraz na kosztach dystrybucji, których od energii zużywanej w czasie rzeczywistym nie ponosimy.

Skorzystaj z usług Brokera Elektrycznego

Operator (czy też dystrybutor) energii jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo łącza i nie można go zmienić. Warto jednak porozmawiać z profesjonalistą, który przeanalizuje nasze faktury i podpowie najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie, które pozwoli nam zredukować stale rosnące koszty energii.

Tych rozwiązań jest naprawdę wiele. Możemy działać jedynie na kosztach dystrybucji, nie ruszać operatora w żaden sposób. Możemy również zakontraktować ceny energii elektrycznej i gazu w oparciu o rynek dnia następnego; ustalić z klientem stałą cenę energii elektrycznej, która nie zmieni się przez cały okres obowiązywania umowy czy – jeśli klientowi zależy na energii z OZE – wybudować mu instalację PV i podpisać umowę na odkup nadwyżek energii i to z rozliczeniem gotówkowym, gdzie wartość wystawionych faktur za sprzedaż pomniejszy również jego koszty energii.”– podpowiada Damian Zdziaszek Wiceprezes Zarządu grupy Elektrum Group sp. z o.o.

Co ważne, Broker Energetyczny przeanalizuje sytuację firmy i zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązanie – od energii odnawialnej, poprzez zmianę sprzedawcy czy optymalizację kosztów przesyłu.

W Elektrum szczegółowo analizujemy faktury klientów, patrzymy nie tylko na energię czynną i dopasowanie najlepszej strategii zakupowej, ale także na koszty dystrybucji, na to które z parametrów są w stanie wygenerować oszczędność, co warto zmienić, gdzie warto podziałać. Po za tym współpracując z naszymi klientami starami się ich obsługiwać kompleksowo, mówimy jakie inwestycje mogły by również wpłynąć na obniżenie kosztów energii. Działamy również na rynku mocy, gdzie dla klientów spełniających odpowiednie wymagania możemy zaproponować kolejne korzyści. Każda branża jest inna i my to doskonale rozumiemy. Chcemy maksymalnie spersonalizować ofertę, by odpowiadała klientowi w 100%, na każdej płaszczyźnie.” – mówi Damian Zdziaszek Wiceprezes Zarządu grupy Elektrum Group sp. z o.o.

odnośnik do oryginalnego artykułu